24. Panzerdivision


Embleem 24. Panzerdivision

De 24. Panzerdivision werd geformeerd op 28 november 1941 uit de 1. Kavalleriedivision in Starblack in Oostpruissen. In april 1942 werd de divisie naar Noord-Frankrijk gestuurd, maar in juni werd ze naar het Oostfront verplaatst. Als onderdeel van het 4. Panzerarmee vocht het gedurende het zomeroffensief bij Koersk, Voronezj, de Don en Stalingrad. Als onderdeel van het 6. Armee werd de divisie in november 1942 bij Stalingrad omsingeld. Op 2 februari 1943 gaf de divisie zich in Stalingrad over.

Kommandeur:

Generalmajor Bruno Ritter von Hauenschild (15-04-1942 - 11-09-1942)
Generalmajor ~ Generalleutnant Arno von Lenski (12-09-1942 - 02-02-1943)

Chef des Stabes (Ia):

Oberstleutnant i. G. Otto-Wilhelm von Menges (? - 29-01-1943 *)

Onderschikking:

Datum: Korps: Armee: Heeresgruppe: Plaats:

Augustus 1942

XXIV. Panzerkorps

6. Armee

Heeresgruppe B

Don

September 1942

XXXXVIII. Panzerkorps

6. Armee

Heeresgruppe B

Stalingrad

Oktober - november 1942

LI. Armeekorps

6. Armee

Heeresgruppe B

Stalingrad

December 1942 - februari 1943

XI. Armeekorps

6. Armee

Heeresgruppe Don

Stalingrad

Ondergeschikte eenheden:

Panzerregiment 24

(Generalmajor Gustav-Adolf Riebel (03-01-1942 - 23-08-1942), Oberstleutnant von Bassewitz (? - 20-01-1943))

24. Panzergrenadier-Brigade

(Oberst Friedrich Freiherr von Broich (01-12-1941 - 10-10-1942), Oberst Maximilian Reichsfreiherr von Edelsheim (10-10-1942 - 08-11-1942))

   - Panzergrenadier-Regiment 21

(Oberst ~ Generalmajor Wilhelm von Lengerke (05-07-1942 - 26-08-1942), Oberstleutnant ~ Oberst Vollrath von Hellermann (01-09-1942 - 16-10-1942), Oberst Hans-Egon von Einem, Oberst von Below)

   - Panzergrenadier-Regiment 26

(Oberst Maximilian Reichsfreiherr von Edelsheim (05-07-1942 - 10-10-1942), Oberst von Scheele (? - 25-11-1942))

Panzer-Artillerie-Regiment (mot.) 89

(Oberst Gustav-Adolf von Nostitz-Wallwitz (01-01-1941 - ?), Major von Pawel, Oberst Matzke (08-01-1942 - 23-01-1943)

Kradschützen-Bataillon 4

(Rittmeister von der Gröben, Rittmeister Ernst von Langenn-Steinkeller)

Panzer-Nachrichten-Abteilung 86

(Major Henrici)

Panzerjäger-Abteilung 40

(Major von Nordheim, Hauptmann Paul Markgraf (01-12-1942 - ?))

Panzer-Pionier-Bataillon 40

(Hauptmann Rudolf Kahle, Hauptmann de Boer)

Divisions-Nachschubführer / Nachschubtruppen 40

(Major Dr. Diederichs)

Feldersatz-Bataillon 40

Kraftwagen-Werkstatt-Kompanie 40

(Hauptmann Becker)

Bäcker-Kompanie 40

(Hauptmann Moritz)

Sanitäts-Kompanie 40

Schlächterei-Kompanie 40

Feldgendarmerie-Trupp 40

(Hauptmann der Felgendarmerie Straatmann)

Verpflegungs-Amt 40

Kranken-Kraftwagen-Zug 40

 

* = Volgens sommige bronnen stierf Von Menges op 29 januari door een bomexplosie. Andere bronnen melden dat hij zelfmoord pleegde op 2 februari.

Home