6. Armee


Embleem 6. Armee

Het 6. Armee werd geformeerd op 10 oktober 1939 door de hernoeming van het 10. Armee. Het leger vocht in Polen, Nederland, België, Frankrijk en vanaf 22 juni 1941 de Sovjet-Unie. Hier vocht het leger bij de Stalin-Linie, Berditsjev, Zjitomir, de Dnjepr, Tsjerkassy, Kiev, de 1e Slag om Charkov, Belgorod en de Donets. Gedurende de winter van 1941 - 1942 nam het leger defensieve posities in bij Charkov. In de lente wist het 6. Armee samen met het 1. Panzerarmee een tegenaanval tegen Charkov in de 2e Slag om Charkov succesvol af te slaan.

Tijdens het zomeroffensief van 1942 rukte het 6. Armee op richting de Don en Stalingrad. Op 21 augustus werd de Don overgestoken en twee dagen later werd Stalingrad aan de Volga bereikt. In de nazomer en herfst vocht het leger samen met het 4. Panzerarmee in Stalingrad totdat het op 23 november 1942 door Sovjettroepen werd omsingeld. Op 31 januari 1943 gaf de legerstaf zich over en op 2 februari de laatste weerstand biedende troepen.

Oberbefehlshaber:

General der Panzertruppen ~ Generalfeldmarschall Friedrich Paulus (01-01-1942 - 31-01-1943)

Chef des Generalstabes:

Generalmajor ~ Generalleutnant Arthur Schmidt (20-06-1942 - 31-01-1943)

Führungsabteilung

    Ia (1. Generalstabsoffizier, Einsatzoffizier): Oberst i. G. Hans Elchlepp, Oberstleutnant von Below (? - 31-01-1943)

        O1 (1. Ordonnanzoffizier):

    Ia/Mess. (Karte- und Messoffizier):

    Harko (Höherer Artilleriekommandeur): Generalmajor Heinz Korte (07-03-1942 - 26-09-1943), Generalmajor Ernst Philipp (26-09-1942 - 31-01-1943)

    A.Pi.Fü. (Armee-Pionierführer): Oberst Herbert Selle, Oberst Max Stiotta

    A.Na.Fü. (Armee-Nachrichtenführer): Oberst Wilhelm Arnold (20-12-1941 - 05-01-1943), Oberst Hans-Günther van Hooven (20-01-1943 - ?)

    StO. PaK (Stabsoffizier Panzerabwehr):

    Bv T.O. (Stabsoffizier Transport):

    Ic (3. Generalstabsoffizier, Abwehr- und Feindaufklärungsoffizier): Oberstleutnant i. G. Friedrich Niemeyer

        O3 (3. Ordonnanzoffizier):

    Id: (Ausbildungsoffizier):

    Verbindingsofficier met OKH: Oberstleutnant Cölestin von Zitzewitz

Quartiermeisterabteilung

    Ib (2. Generalstabsoffizier, Oberquartiermeister, Versorgungsoffizier): Oberst Robert Bader (15-09-1942 - ?), Major ~ Oberstleutnant i. G. Werner von Kunowski

        O2 (2. Ordonnanzoffizier):

    StO. Feldgend. (Stabsoffizier Feldgendarmerie):

    IVa (Armee-Intendant):

    IVb (Armee-Arzt): Generalarzt Prof. Dr. med. Walther Kittel (19-06-1942 - 21-09-1942), Generalarzt ~ Generalstabsarzt Prof. Dr. med. Otto Renoldi (20-09-1942 - 24-01-1943)

    IVc (Armee-Veterinär): Oberstveterinär Dr. med. vet. Peter Ebner (10-09-1942 - ?)

    V (Kraftfahroffizier):

    FP (Feldpostmeister):

    WuG (Waffen und Geräte-Offizier): Generalmajor Ulrich Vassoll

    StO. Mu. (Stabsoffizier Munitionswesen):

    StO. RuF. (Stabsoffizier Reit- und Fahrwesen):

    StO. Gasabw. (Stabsoffizier Gasabwehr):

Adjutantur

    IIa (1. Adjutant, Personalwesen Offiziere): Oberst i. G. Wilhelm Adam

    IIb (2. Adjutant, Personalwesen Unteroffiziere und Mannschaften): Hans Leo Walter von Luttitz

    III (Armeerichter): Artur Neumann

    IVd (Seelsorger, evangelische Feldpastor): Otto Geuther

    IVd (Seelsorger, katholische Feldpfarrer): Prof. Georg Brombierstäudl

    VI (NSDAP Artillerie-Offizier):

    Kdt.H.Qu. (Kommandant Hauptquartier): Major d. R. August Ullrich

Onderschikking:

Datum: Heeresgruppe: Plaats:

Augustus - november 1942

Heeresgruppe B

Stalingrad, steppe tussen Don en Volga

December 1942 - februari 1943

Heeresgruppe Don

Stalingrad, steppe tussen Don en Volga

Ondergeschikte eenheden:

Datum: Ondergeschikte eenheden: Het Armee direct ondergeschikt: Armeetruppen:

12 augustus 1942

XIV. Panzerkorps, XXIV. Panzerkorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, XVII. Armeekorps, LI. Armeekorps

/

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

2 september 1942

XIV. Panzerkorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, XVII. Armeekorps, LI. Armeekorps

/

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

8 oktober 1942

XIV. Panzerkorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, LI. Armeekorps, Roemeense 8e Legerkorps

71. Infanteriedivision, 76. Infanteriedivision

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

5 november 1942

XIV. Panzerkorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, LI. Armeekorps

/

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

15 november 1942

XIV. Panzerkorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, LI. Armeekorps

/

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

1 december 1942

XIV. Panzerkorps, IV. Armeekorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, LI. Armeekorps

14. Panzerdivision, 384. Infanteriedivision

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

22 december 1942

XIV. Panzerkorps, IV. Armeekorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, LI. Armeekorps

14. Panzerdivision

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

1 januari 1943

XIV. Panzerkorps, IV. Armeekorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, LI. Armeekorps

14. Panzerdivision

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

31 januari 1943

XIV. Panzerkorps, IV. Armeekorps, VIII. Armeekorps, XI. Armeekorps, LI. Armeekorps

14. Panzerdivision

Harko 310, Korück 585, Armee-Nachrichten-Regiment 541, Armee-Nachschubführer 541

Home