Heeresgruppe Don


Embleem Heeresgruppe Don

Heeresgruppe Don werd geformeerd op 21 november 1942 uit AOK 11, twee dagen na het begin van operatie Uranus door het Rode Leger. De Heeresgruppe werd in de grote bocht van de Don, tussen Heeresgruppe A en Heeresgruppe B in geplaatst. Ze kreeg de beschikking over vier legers van Heeresgruppe B. De Heeresgruppe kreeg als doelstelling het ontzet van de omsingelde troepen bij Stalingrad, wat niet gemakkelijk was, aangezien een groot deel van de troepen zelf omsingeld was. Op 12 december begonnen troepen van de Heeresgruppe, samengevoegd in Armeegruppe Hoth, aan de ontzettingspoging, operatie Wintergewitter. Deze strijdmacht bleek niet sterk genoeg te zijn en op Kerstavond begon de terugtocht. Op 12 februari 1943 werd Heeresgruppe Don hernoemd tot Heeresgruppe Süd.

Oberbefehlshaber:

Generalfeldmarschall Erich von Manstein (21-11-1942 - 12-02-1943)

Chef des Generalstabes:

Generalmajor Friedrich Schulz (21-11-1942 - 12-02-1943)

Heeresgruppenarzt:

Generalstabsarzt Prof. Dr. med. Walther Kittel (21-11-1942 - 12-02-1943)

Ia (Einsatzoffizier): Oberst Theodor Busse (21-11-1942 - 12-02-1943)

Kommandierender General der Sicherungstruppen und Befehlshaber Heeresgebiet Don: Generalleutnant Friedrich Mieth (24-11-1942 - 01-04-1943)

Ondergeschikte eenheden:

Datum: Ondergeschikte eenheden: De Heeresgruppe direct ondergeschikt: Heeresgruppetruppen:

December 1942

Armeegruppe Hoth, 6. Armee, Angriffsgruppe Hollidt, Roemeense 3e Leger

/

Heeresgruppen-Nachrichten-Regiment 558

Januari 1943

Armeegruppe Hoth, 6. Armee, Armeegruppe Hollidt, Roemeense 3e Leger

/

Heeresgruppen-Nachrichten-Regiment 558

Februari 1943

1. Panzerarmee, 4. Panzerarmee, 6. Armee, Armee-Abteilung Hollidt, Roemeense 3e Leger, Roemeense 4e Leger

/

Heeresgruppen-Nachrichten-Regiment 558

Home