Het Duitse opperbevel


In 1935 vond een grote reorganisatie plaatst in het opperbevel van de Reichswehr, het Duitse leger. De Reichswehr werd omgedoopt in Wehrmacht. Er werden drie legeronderdelen opgericht - de landmacht, luchtmacht en marine (Heer, Luftwaffe en Kriegsmarine). De drie commando's van deze krijgsmachtonderdelen (OKH, OKL en OKM) waren ondergeschikt aan het commando van de Wehrmacht (het OKW), maar Hitler had eigenlijk het laatste woord.
Een belangrijke verandering binnen het OKH vond plaats op 24 september 1942. Generaloberst Franz Halder, de Chef van de Generale Staf van het Heer, benadrukte toen bij Hitler zijn zorgen om de zwakke flanken van het 6. Armee bij Stalingrad. Hitler was hem toen zat en Halder werd vervangen door Kurt Zeitzler, een gehoorzame ja-knikker, waardoor er niemand meer nabij Hitler was die tegen hem in durfde te gaan.

Voor het gemak zijn de onderdelen die geen rol speelden bij de Slag om Stalingrad (bijvoorbeeld Kriegsmarine-onderdelen) in onderstaand overzicht weggelaten. Ook zijn de personen die voor of na de slag een functie in het opperbevel vervulden weggelaten.

Oberster Befehlshaber der Wehrmacht
Adolf Hitler (04-02-1938 - 30-04-1945)

     Adjutantur der Wehrmacht beim Führer (AdjF)
          Chefadjutant der Wehrmacht beim Führer
          Generalmajor Rudolf Schmundt (28-01-1938 - 01-10-1944)
          Adjutant des Heeres beim Führer
          Major Gerhard Engel (01-09-1939 - 01-02-1944)
          Adjutant der Luftwaffe beim Führer
          Oberst Nikolaus von Below (01-09-1939 - ?-04-1945)


Oberkommando der Wehrmacht (OKW)

Oberbefehlshaber der Wehrmacht
Generalfeldmarschall Wilhelm Keitel (20-12-1941 - 26-04-1945)

    Chef des Wehrmachtführungsstabes
    General der Artillerie Alfred Jodl (27-08-1939 - 13-05-1945)
    Amtsgruppe Allgemeine Wehrmachtangelegenheiten (AWA)
    General der Infanterie Hermann Reinecke (01-12-1939 - 08-05-1945)
    Amtsgruppe Auslandsnachrichten und Abwehr
    Admiral Wilhelm Canaris (08-11-1939 - 12-02-1944)
    Wehrwirtschafts- und Rüstungssamt (WiRü)
    General der Infanterie Georg Thomas (01-09-1939 - 20-11-1942)


Oberkommando des Heeres (OKH)

Oberbefehlshaber des Heeres
Adolf Hitler (19-12-1941 - 30-04-1945)
Chef des Generalstabes des Heeres
Generaloberst Franz Halder (01-09-1939 - 24-09-1942), Generalmajor ~ General der Infanterie Kurt Zeitzler (24-09-1942 - 10-06-1944))
Oberbefehlshaber des Ersatzheeres
Generaloberst Friedrich Fromm (01-09-1939 - 20-07-1944)

Oberkommando der Luftwaffe (OKL)

Oberbefehlshaber der Luftwaffe
Reichsmarschall Hermann Göring (01-06-1935 - 23-04-1945)
Chef des Generalstabes der Luftwaffe
Generaloberst Hans Jeschonnek (01-02-1939 - 19-08-1943)

Home