Militaire Volga-Flottielje (Volzjskaja Vojennaja Flotilia) (VVF)


Schout-bij-nacht Dmitry D. Rogatsjev

Schout-bij-nacht Dmitry Dmitriyevitsj Rogatsjev, de commandant van het Militaire Volga-Flottielje.

Het Militaire Volga-Flottielje werd in oktober 1941 opgericht. Het flottielje bestond uit trainingsschepen en gevorderde schepen van de Rivier Volga Scheepvaartmaatschappij. De basis van het flottielje was Stalingrad en vanaf maart 1942 Oeljanovsk.

In juli 1942 bestond het flottielje uit zeven kanonneerboten, veertien pantserkotters, 33 mijnenvegers, twee drijvende luchtafweerbatterijen, een spoorwegbatterij en twee bataljons marine-infanterie. Later kwamen hier nog zo'n twintig schepen bij. Ook kreeg het flottielje het commando over enkele honderden gevorderde vissersboten.

Het flottielje kreeg diverse taken: ze leverde vuursteun voor de troepen in Stalingrad en onderhield de communicatielijnen. Ze bracht nieuwe troepen, proviand, munitie en goederen naar de westelijke oever en nam gewonden terug naar de oostelijke oever. De schepen escorteerden ook de zwakkere en onbewapende transportschepen. Hiernaast hielden de mijnenvegers de vaarroutes vrij van mijnen, die door vijandelijke vliegtuigen in de rivier werden geworpen. Het flottielje zorgde ook voor de luchtverdediging van de Volga tegen vijandelijke vliegtuigen. De operaties duurden voort tot 10 november 1942. Vanaf dat moment was de Volga dichtgevroren.

Tijdens de Slag om Stalingrad maakten de schepen van het flottielje ruim 35.400 overtochten, vervoerden de schepen van het flottielje ruim 135.000 manschappen, 276 tanks, 479 vrachtwagens en 14.000 ton vracht. Zij vernietigden dertien vijandelijke vliegtuigen, 21 tanks en ruim 100 bunkers en onderkomens. De schepen evacueerden 52.000 mensen uit Stalingrad. Zelf verloor het flottielje vijf bewapende sloepen en zestien mijnenvegers. Voor dapperheid en heldendom werden de 1e en 2e Bataljons Pantserkotters bevorderd tot gardebataljons. De kanonneerboten Tsjapajev en Oesyskin werden onderscheiden met de Orde van de Rode Banier.

Na de Slag om Stalingrad bleven twee brigades mijnenvegers bij het Militaire Volga-Flottielje om mijnen op te ruimen en de vaarroutes te beschermen. Een deel van de overige schepen vormde de basis van het nieuwe Militaire Dnjeprovsk-Flottielje en een deel ging naar het Militaire Azov-Flottielje. Het Militaire Volga-Flottielje werd in juni 1944 opgeheven.

Commandant:

Schout-bij-nacht Dmitry D. Rogatsjev (16-02-1942 - 14-05-1943)

Chef-staf:

Kapitein 1e rang ~ schout-bij-nacht Michail I. Fedorov (31-03-1942 - 17-02-1943)

Lid van de militaire raad:

Divisie-commissaris Petr T. Bondarenko (18-08-1942 - 15-10-1942)

Overige stafofficieren
militair commissaris: divisie-commissaris Petr T. Bondarenko (18-08-1942 - 15-10-1942)
Militair commissaris van de staf: regimentscommissaris A.A. Sjochin (?-02-1942 - ?-10-1942)
Chef van de politieke afdeling: divisie-commissaris P.I. Belsky (?-02-1942 - ?-10-1942), brigade-commissaris A.G. Kaloezjsky (?-08-1942 - ?-10-1942), divisie-commissaris ~ schout-bij-nacht Petr T. Bondarenko (15-10-1942 - 25-07-1943)
Plaatsvervangend chef-staf van het politieke deel: luitenant-kolonel A.A. Sjochin (?-10-1942 - ?-02-1943)
Chef van de achterhoede: kolonel der intendance V.I. Krivonogov (?-06-1942 - ?-05-1944)

Onderschikking:

Stalingrad Front

Ondergeschikte eenheden:

Stalingrad Marinebasis

(schout-bij-nacht Petr N. Vasjoenin (?-02-1942 - ?-01-1943))

Saratov Marinebasis

(kapitein 2e rang S.S. Stepanov (?-10-1942 - ?-01-1943))

Noordelijke / Stalingrad-Schepengroep

(kapitein-luitenant S.P. Lysenko (27-09-1942 - 31-10-1942), schout-bij-nacht Sergei M. Vorobjev (?-11-1942 - ?-02-1943))

1e Rivierschepen-Brigade

(schout-bij-nacht Sergei M. Vorobjev (?-02-1942 - ?-12-1942))

2e Rivierschepen-Brigade

(schout-bij-nacht Tichon A. Novikov (12-08-1942 - 23-02-1943))

   - 2e Bataljon Kanonneerboten

(kapitein 3e rang A.Z. Pavlov (?-07-1942 - ?-03-1943))

   - 2e Bataljon Mijnenvegers

(kapitein-luitenant A.A. Komarov (?-07-1942 - ?-08-1943), kapitein 3e rang A.N. Kolesnikov (?-08-1942 - ?-01-1943))

   - Bataljon Drijvende
     Artilleriebatterijen

(senior luitenant Ja.V. Nebolsin (?-01-1943 - ?-02-1943))

3e Rivierschepen-Brigade

(schout-bij-nacht Pavel A. Trainin (?-10-1942 - ?-03-1943))

   - 1e Bataljon Kanonneerboten

   - 1e Bataljon Mijnenvegers

(kapitein-luitenant K.V. Maksimenko (?-12-1942 - ?-02-1943))

   - 2e Bataljon Kanonneerboten

(kapitein 3e rang A.Z. Pavlov (?-07-1942 - ?-03-1943))

   - 2e Bataljon Mijnenvegers

(senior luitenant N.D. Mogilny (03-11-1942 - 19-12-1943), kapitein-luitenant D.P. Goemenjoek (19-12-1942 - 22-02-1943))

   - 3e Bataljon Kanonneerboten

(kapitein-luitenant P.S. Zinin (?-09-1942 - ?-12-1942), kapitein 2e rang S.Je. Mordarjev (?-12-1942 - ?-03-1943))

   - 3e Bataljon Mijnenvegers

(senior luitenant M.M. Gerasjtsjenko (12-09-1942 - 12-02-1943))

   - 3e Bataljon Pantserkotters

(kapitein-luitenant S.P. Lysenko (?-06-1942 - ?-10-1943), senior luitenant G.K. Minin (?-10-1942 - ?-12-1942), kapitein 3e rang P.L. Jablonsky (10-01-1943 - 24-03-1943))

   - 4e Bataljon Kanonneerboten

(kapitein 2e rang V.F. Goedkov (?-12-1942 - ?-02-1943))

   - 5e Bataljon Kanonneerboten

(kapitein-luitenant P.S. Zinin (?-12-1942 - ?-03-1943))

   - Bataljon Drijvende
     Luchtafweerbatterijen

(senior luitenant V.A. Poznjak (?-01-1943 - ?-03-1943))

Onafhankelijke Mijnenvegerbrigade

(kapitein 1e rang P.A. Smirnov (10-08-1942 - 20-05-1943))

   - 1e Bataljon mijnenvegers

(kapitein 3e rang B.G. Vasiljev (?-07-1942 - ?-04-1943))

   - 2e Bataljon Mijnenvegers

(kapitein-luitenant A.F. Arzjavkin (?-07-1942 - ?-05-1943))

   - 3e Bataljon Mijnenvegers

(senior luitenant A.P. Oeljanov (10-06-1942 - 19-10-1942), senior luitenant K.K. Teslja (?-10-1942 - ?-01-1943), senior luitenant P.M. Berezin (?-01-1943 - ?-05-1943))

   - 4e Bataljon Mijnenvegers

(senior luitenant P.P. Kalsberg (?-08-1942 - ?-03-1943))

   - 5e Bataljon Mijnenvegers

(kapitein-luitenant V.T. Gaiko-Belan (?-08-1942 - ?-06-1943))

1e Bataljon Kanonneerboten

(kapitein 3e rang A.A. Komarov (?-05-1942 - ?-02-1943))

1e Gardebataljon Pantserkotters

2e Gardebataljon Pantserkotters

(kapitein 3e rang A.I. Peskov (?-08-1942 - ?-07-1943))

8e Bataljon Mijnenvegers

(kapitein 3e rang B.G. Vasiljev (?-07-1942 - ?-06-1944))

6e Onafhankelijke Bataljon Mijnenvegers

Bestaand uit onder andere:
Motor-kanonneerboot Tsjapajev
Motor-kanonneerboot Oesyskin
Motor-kanonneerboot Sjtsjors
Motor-kanonneerboot Kirov
Motor-kanonneerboot Roednjev
Pantserkotter Nr. 11
Pantserkotter Nr. 12
Pantserkotter Nr. 13
Pantserkotter Nr. 61
Pantserkotter Nr. 63
Bewapende sloep 22
Bewapende sloep 21
Bewapende sloep 34
Bewapende sloep 32
Bewapende sloep 25
Mijnenveger 315
Mijnenveger 316
Mijnenveger 317
Mijnenveger 323
Mijnenveger 324
Mijnenveger 326
Mijnenveger 327
Mijnenveger 331
Mijnenveger 336
Mijnenveger 337
Mijnenveger 342
Mijnenveger 343
Mijnenveger 344
Mijnenveger 346
Mijnenveger RTSH-121
Mijnenveger RTSH-124

Home