Slagorde van de Sovjettroepen op 01-12-1942

Complete slagorde van het Zuidwestelijke Front, Don Front en Stalingrad Front tot op brigade-niveau

Front

Legers en formaties direct aan een front ondergeschikt

Korpsen en formaties direct aan een leger ondergeschikt

divisies en brigades ondergeschikt aan korpsen

Actieve Leger

Zuidwestelijke Front
Commandant: Luitenant-generaal Nikolai Fedorovitsj Vatoetin
Lid van de Militaire Raad: Korpscommissaris Aleksei Sergejevitsj Zjeltov
Chef-staf: Generaal-majoor Grigory Davydovitsj Stelmach

5e Tankleger
Commandant:
Luitenant-generaal Prokofy Logvinovitsj Romanenko
Lid van de Militaire Raad:
Divisiecommissaris Gai Lazarevitsj Toemanjan
Chef-staf:
Generaal-majoor Aleksei Iljitsj Danilov

1e Tankkorps (generaal-majoor der tanktroepen Vasily Vasiljevitsj Boetkov)

89e Tankbrigade (luitenant-kolonel Andrei Vasiljevitsj Zjoekov)

117e Tankbrigade (luitenant-kolonel Dmitry Iljitsj Fedorov)

159e Tankbrigade (luitenant-kolonel Semjon Pavlovitsj Chaidoekov)

44e Gemotoriseerde Jagerbrigade (?)

3e Garde-Cavaleriekorps (generaal-majoor Issa Aleksandrovitsj Pliyev)

5e Garde-Cavaleriedivisie (?)

6e Garde-Cavaleriedivisie (?)

32e Cavaleriedivisie (kolonel Aleksandr Fedorovitsj Tsjoedesov)

8e Cavaleriekorps (generaal-majoor Michail Dmitriyevitsj Borisov)

21e Cavaleriedivisie (generaal-majoor Nikolai Petrovitsj Jakoenin)

55e Cavaleriedivisie (?)

112e Cavaleriedivisie (?)

40e Garde-Jagerdivisie (?)

47e Garde-Jagerdivisie (?)

50e Garde-Jagerdivisie (kolonel Aleksandr Ivanovitsj Belov)

119e Jagerdivisie (kolonel Michail Matvejevitsj Danilov)

159e Jagerdivisie (?)

258e Jagerdivisie (?)

321e Jagerdivisie (?)

346e Jagerdivisie (?)

8e Garde-Tankbrigade (majoor Vladimir Georgiyevitsj Nikolov)

216e Tankbrigade (luitenant-kolonel Konstantin Grigorjevitsj Kozjanov)

5e Zelfstandige Jacht-Brigade (?)

44e Spetsnaz Geniebrigade (?)

1e Gardeleger
Commandant:
Luitenant-generaal Dmitry Danilovitsj Leljoesjenko
Lid van de Militaire Raad:
Brigadecommissaris Ivan Sazonovitsj Kolesnitsjenko
Chef-staf:
Generaal-majoor Ivan Pavlovitsj Kroepennikov

1e Garde-Gemechaniseerde Korps (generaal-majoor Ivan Nikititsj Roessianov)

1e Garde-Gemechaniseerde Brigade (?)

2e Garde-Gemechaniseerde Brigade (?)

3e Garde-Gemechaniseerde Brigade (?)

4e Garde-Jagerkorps (?)

35e Garde-Jagerdivisie (?)

41e Garde-Jagerdivisie (?)

195e Jagerdivisie (?)

6e Garde-Jagerkorps (?)

38e Garde-Jagerdivisie (?)

44e Garde-Jagerdivisie (generaal-majoor Dmitry Andrejevitsj Koeprianov)

266e Jagerdivisie (?)

14e Jagerkorps (?)

14e Garde-Jagerdivisie (generaal-majoor Afanasy Sergejevitsj Grjaznov)

203e Jagerdivisie (?)

1e Jagerdivisie (generaal-majoor Aleksei Ivanovitsj Semjonov)

153e Jagerdivisie (?)

197e Jagerdivisie (?)

278e Jagerdivisie (?)

7e Artilleriedivisie (?)

22e Gemotoriseerde Jagerbrigade (?)

2e Luchtleger
Commandant:
Generaal-majoor der luchtvaart Konstantin Nikolajevitsj Smirnov
Chef-staf:
Kolonel Nikolai Leontjevitsj Stepanov

227e Aanvals-Luchtdivisie (kolonel Andrei Aleksandrovitsj Lozjetsjnikov)

205e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Joery Aleksandrovitsj Nemtsevitsj)

207e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Aleksandr Petrovitsj Osadtsjy)

208e Nachtbombardeer-Luchtdivisie (kolonel Feodosy Porfirjevitsj Kotljar)

17e Luchtleger
Commandant:
Generaal-majoor der luchtvaart Stepan Akimovitsj Krasovsky
Chef-staf:
Kolonel Konstantin Ivanovitsj Telnov

1e Gemengde Luchtkorps (generaal-majoor der luchtvaart Vladimir Illarionovitsj Sjevtsjenko)

267e Aanvals-Luchtdivisie (kolonel Leonid Viktorovitsj Kolomeitsev)

288e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Sergei Filippovitsj Konovalov)

282e Jacht-Luchtdivisie (luitenant-kolonel Andrei Matvejevitsj Rjazanov)

221e Bombardeer-Luchtdivisie (kolonel Ivan Diomidovitsj Antosjkin)

262e Nachtbombardeer-Luchtdivisie (kolonel Gennady Ivanovitsj Belitsky)

18e Tankkorps (generaal-majoor der tanktroepen Boris Sergejevitsj Bacharov)

110e Tankbrigade (luitenant-kolonel Ivan Fomitsj Resjetnikov)

170e Tankbrigade (majoor Vjatsjeslav Aleksejevitsj Poezyrev)

181e Tankbrigade (kolonel Vasily Ivanovitsj Konovalov)

32e Gemotoriseerde Jagerbrigade (?)

5e Gemechaniseerde Korps (generaal-majoor Michail Vasiljevitsj Volkov)

45e Gemechaniseerde Brigade (?)

49e Gemechaniseerde Brigade (?)

50e Gemechaniseerde Brigade (?)

94e Jagerbrigade (?)

15e Genie-Mijnenbrigade (?)

62e Genie-Sappeursbrigade (?)

Don Front
Commandant: Luitenant-generaal Konstantin Konstantinovitsj Rokossovsky
Lid van de Militaire Raad: Brigadecommissaris Aleksei Illarionovitsj Kiritsjenko
Chef-staf: Generaal-majoor Michail Sergejevitsj Malinin

21e Leger
Commandant:
Luitenant-generaal Ivan Michailovitsj Tsjistjakov
Lid van de Militaire Raad:
Kolonel Pavel Ivanovitsj Krainov
Chef-staf:
Generaal-majoor Valentin Antonovitsj Penkovsky

4e Tankkorps (generaal-majoor der tanktroepen Andrei Grigorjevitsj Kravtsjenko)

45e Tankbrigade (luitenant-kolonel Pjotr Kirillovitsj Zjidkov)

69e Tankbrigade (kolonel Vasily Sergejevitsj Agafonov)

102e Tankbrigade (kolonel Nikolai Vasiljevitsj Kosjelev)

4e Gemotoriseerde Jagerbrigade (?)

26e Tankkorps (generaal-majoor der tanktroepen Aleksei Grigorjevitsj Rodin)

19e Tankbrigade (kolonel Nikolai Michailovitsj Filippenko)

157e Tankbrigade (majoor Andrei Semjonovitsj Sjevtsov)

14e Gemotoriseerde Jagerbrigade (?)

51e Garde-Jagerdivisie (kolonel Nikolai Tarelovitsj Tavartkiladze)

52e Garde-Jagerdivisie (kolonel Nester Dmitriyevitsj Kozin)

51e Jagerdivisie? (?)

96e Jagerdivisie (kolonel Georgy Petrovitsj Isakov)

277e Jagerdivisie (?)

293e Jagerdivisie (?)

1e Artilleriedivisie (?)

24e Leger
Commandant:
Generaal-majoor Ivan Vasiljevitsj Galanin
Lid van de Militaire Raad:
Brigadecommissaris Ivan Aleksandrovitsj Gavrilov
Chef-staf:
Kolonel Pavel Michailovitsj Vercholovitsj

16e Tankkorps (generaal-majoor der technische troepen Aleksei Gavrilovitsj Maslov)

107e Tankbrigade (luitenant-kolonel Nikolai Matvejevitsj Teljakov)

109e Tankbrigade (luitenant-kolonel Vasily Sergejevitsj Archipov)

164e Tankbrigade (luitenant-kolonel Andrei Ivanovitsj Koeznetsov)

15e Gemotoriseerde Jagerbrigade (?)

49e Jagerdivisie (kolonel Aleksandr Vasiljevitsj Tsjizjov)

84e Jagerdivisie (generaal-majoor Pjotr Ivanovitsj Fomenko)

120e Jagerdivisie (kolonel Kirill Kotsjojevitsj Dzjachoea)

173e Jagerdivisie (?)

214e Jagerdivisie (?)

233e Jagerdivisie (?)

260e Jagerdivisie (?)

273e Jagerdivisie (?)

298e Jagerdivisie (?)

10e Tankbrigade (luitenant-kolonel Boris Davydovitsj Soepjan)

65e Leger
Commandant:
Luitenant-generaal Pavel Ivanovitsj Batov
Lid van de Militaire Raad:
Kolonel F.P. Loetsjko
Chef-staf:
Kolonel Ivan Semjonovitsj Glebov

27e Garde-Jagerdivisie (?)

23e Jagerdivisie (kolonel Pavel Prokofjevitsj Vachramejev)

24e Jagerdivisie (kolonel Fedor Aleksandrovitsj Prochorov)

252e Jagerdivisie (?)

304e Jagerdivisie (?)

4e Artilleriedivisie (?)

91e Tankbrigade (kolonel Ivan Ignatjevitsj Jakoebovsky)

121e Tankbrigade (luitenant-kolonel Michail Vasiljevitsj Nevzjinsky)

66e Leger
Commandant:
Luitenant-generaal Aleksei Semjonovitsj Zjadov
Lid van de Militaire Raad:
Regimentscommissaris Abram Moisejevitsj Krivoelin
Chef-staf:
Generaal-majoor Feodosy Konstantinovitsj Korzjenevitsj

64e Jagerdivisie (kolonel Aleksandr Michailovitsj Ignatov)

99e Jagerdivisie (kolonel Vladimir Vladimirovitsj Jakovlev)

116e Jagerdivisie (kolonel Ivan Matvejevitsj Makarov)

226e Jagerdivisie (?)

299e Jagerdivisie (?)

343e Jagerdivisie (?)

58e Tankbrigade (luitenant-kolonel Georgy Ivanovitsj Kalinin)

16e Luchtleger
Commandant:
Luitenant-generaal der luchtvaart Sergei Ignatjevitsj Roedenko
Chef-staf:
Generaal-majoor der luchtvaart Michail Makarovitsj Kosych

228e Aanvals-Luchtdivisie (luitenant-kolonel Georgy Iosifovitsj Komarov)

291e Aanvals-Luchtdivisie (kolonel Andrei Nikiforovitsj Vitroek)

220e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Aleksandr Vasiljevitsj Oetin)

283e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Vladimir Aleksejevitsj Kitajev)

271e Nachtbombardeer-Luchtdivisie (kolonel Michail Charlampiyevitsj Borisenko)

4e Garde-Jagerdivisie (?)

333e Jagerdivisie (?)

64e Tankbrigade (luitenant-kolonel Ivan Ivanovitsj Krasnych)

148e Tankbrigade (luitenant-kolonel Vasily Konstantinovitsj Borodavkin)

20e Sappeursbrigade (?)

16e Spetsnaz Geniebrigade (?)

5e Genie-Mijnenbrigade (?)

Stalingrad Front
Commandant: Kolonel-generaal Andrei Ivanovitsj Jeremenko
Lid van de Militaire Raad: Secretaris van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Oekraïne Nikita Sergejevitsj Chroesjtsjov
Chef-staf: Generaal-majoor Ivan Semjonovitsj Varennikov

28e Leger
Commandant:
Luitenant-generaal Vasily Filippovitsj Gerasimenko
Lid van de Militaire Raad:
Kolonel Aleksei Nikolajevitsj Melnik
Chef-staf:
Generaal-majoor Samoeil Mironovitsj Rogatsjevsky

34e Garde-Jagerdivisie (?)

248e Jagerdivisie (?)

6e Garde-Tankbrigade (kolonel Maksim Klimentjevitsj Skoeba)

52e Jagerbrigade (?)

152e Jagerbrigade (?)

159e Jagerbrigade (?)

51e Leger
Commandant:
Generaal-majoor Nikolai Ivanovitsj Troefanov
Lid van de Militaire Raad:
Brigadecommissaris Aleksandr Jegorovitsj Chalezov
Chef-staf:
Kolonel Aleksei Michailovitsj Koeznetsov

4e Cavaleriekorps (luitenant-generaal Timofei Timofejevitsj Sjapkin)

61e Cavaleriedivisie (?)

81e Cavaleriedivisie (?)

91e Jagerdivisie (generaal-majoor Nikolai Vasiljevitsj Kalinin)

126e Jagerdivisie (?)

300e Jagerdivisie (?)

302e Jagerdivisie (?)

315e Jagerdivisie (?)

85e Tankbrigade (luitenant-kolonel Nikolai Vasiljevitsj Jezjelov)

254e Tankbrigade (kolonel Fedor Jemeljanovitsj Sadovsky)

57e Leger
Commandant:
Generaal-majoor Fedor Ivanovitsj Tolboechin
Lid van de Militaire Raad:
Brigadecommissaris Nikita Jegorovitsj Soebbotin
Chef-staf:
Kolonel Nikolai Jakovlevitsj Prichidko

13e Tankkorps (kolonel Trofim Ivanovitsj Tanastsjisjin)

13e Tankbrigade (kolonel Frants Andrejevitsj Grinkevitsj)

17e Gemechaniseerde Brigade (?)

61e Gemechaniseerde Brigade (?)

62e Gemechaniseerde Brigade (?)

4e Gemechaniseerde Korps (generaal-majoor der tanktroepen Vasily Timofejevitsj Volsky)

36e Gemechaniseerde Brigade (?)

59e Gemechaniseerde Brigade (?)

60e Gemechaniseerde Brigade (?)

15e Garde-Jagerdivisie

36e Garde-Jagerdivisie

169e Jagerdivisie

422e Jagerdivisie

90e Tankbrigade (luitenant-kolonel Michail Ivanovitsj Malysjev)

143e Jagerbrigade

62e Leger
Commandant:
Luitenant-generaal Vasily Ivanovitsj Tsjoeikov
Lid van de Militaire Raad:
Divisiecommissaris Koezma Akimovitsj Goerov
Chef-staf:
Generaal-majoor Nikolai Ivanovitsj Krylov

13e Garde-Jagerdivisie (generaal-majoor Aleksandr Iljitsj Rodimtsev)

37e Garde-Jagerdivisie (generaal-majoor Viktor Grigorjevitsj Zjoloedev)

39e Garde-Jagerdivisie (generaal-majoor Stepan Saveljevitsj Goerjev)

45e Jagerdivisie (kolonel Vasily Pavlovitsj Sokolov)

95e Jagerdivisie (kolonel Vasily Akimovitsj Gorisjny)

112e Jagerdivisie (majoor Jakov Danilovitsj Filonenko)

138e Jagerdivisie (kolonel Ivan Iljitsj Ljoednikov)

193e Jagerdivisie (generaal-majoor Fedor Nikandrovitsj Smechotvorov)

284e Jagerdivisie (kolonel Nikolai Filippovitsj Batjoek)

308e Jagerdivisie (kolonel Leonty Nikolajevitsj Goertjev)

84e Tankbrigade (kolonel Danyl Nikitovitsj Bely)

42e Jagerbrigade (?)

92e Jagerbrigade (?)

115e Jagerbrigade (?)

124e Jagerbrigade (?)

149e Jagerbrigade (?)

160e Jagerbrigade (?)

64e Leger
Commandant:
Generaal-majoor Michail Stepanovitsj Sjoemilov
Lid van de Militaire Raad:
Brigadecommissaris Zinovy Timofejevitsj Serdjoek
Chef-staf:
Generaal-majoor Ivan Andrejevitsj Laskin

7e Jagerkorps (generaal-majoor Sergei Georgiyevitsj Gorjatsjev)

93e Jagerbrigade (kolonel Galai)

96e Jagerbrigade (kolonel Berezjnoi)

97e Jagerbrigade (generaal-majoor Vladimir Vasiljevitsj Tichomirov)

29e Jagerdivisie (kolonel Anatoly Ivanovitsj Losev)

38e Jagerdivisie (kolonel Gany Bekinovitsj Safioelin)

157e Jagerdivisie (?)

204e Jagerdivisie (?)

65e Tankbrigade (luitenant-kolonel Aleksandr Iosifovitsj Sjevtsjenko)

235e Tankbrigade (kolonel Denis Maksimovitsj Boerdov)

66e Marine-Jagerbrigade (?)

154e Marine-Jagerbrigade (?)

20e Zelfstandige Jacht-Brigade (?)

38e Gemotoriseerde Jagerbrigade (?)

8e Luchtleger
Commandant:
Generaal-majoor der luchtvaart Timofei Timofejevitsj Chrjoekin
Chef-staf:
Kolonel Nikolai Georgiyevitsj Seleznev

206e Aanvals-Luchtdivisie (kolonel Vladimir Aleksejevitsj Sryvkin)

226e Aanvals-Luchtdivisie (kolonel Michail Iosifovitsj Gorlatsjenko)

268e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Boris Arsenjevitsj Sidnev)

287e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Stepan Pavlovitsj Danilov)

270e Bombardeer-Luchtdivisie (kolonel Sergei Aleksejevitsj Jegorov)

272e Nachtbombardeer-Luchtdivisie (kolonel Pavel Osipovitsj Koeznetsov)

289e Gemengde Luchtdivisie (kolonel Michail Vasiljevitsj Avvakoemov)

87e Jagerdivisie (kolonel Aleksandr Ignatjevitsj Kazartsev)

19e Artilleriedivisie (?)

21e Sappeursbrigade (?)

43e Spetsnaz Geniebrigade (?)

7e Genie-Mijnenbrigade (?)

1e Pontonbruggenbrigade (?)

2e Pontonbruggenbrigade (?)

PVO (Luchtverdediging) in gebieden van Actieve Leger

Ter ondersteuning van Stalingrad Front:

Stalingrad Korpsregio PVO (kolonel Jefim Aleksandrovitsj Rainin)

102e Jacht-Luchtdivisie (kolonel Ivan Grigorjevitsj Poentoes)

Astrachan Divisieregio PVO (?)

Home